Reklama
  • Środa, 19 kwietnia (11:05)

    Kendra Spears i książę Rahim. Powitali na świecie drugiego synka

Losy dynastii Aga Chan mogłyby być kanwą tureckiego serialu.

Brytyjskie media informują o narodzinach nowego potomka dynastii Aga Chanów, syna księcia Rahima (44) i jego żony Kendry Spears (28). Członkowie tego mieszkającego w Wielkiej Brytanii rodu uznawani są przez znaczną część wyznawców islamu za potomków Mahometa. Rozgłos dynastii przyniósł dziadek Rahima, Aly Chan, który poślubił aktorkę Ritę Hayworth. Syn Aly’ego, obecny przywódca dynastii, książę Karim (71), posiadający tytuł 49. imama aga chanów, jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie (jego majątek to ponad 530 mln funtów).

„Aga chanowie” to nazwa nie tylko dynastii, ale też około 15 milionów wyznawców uważanego za najbardziej postępowy odłamu islamu. Zamieszkują głównie Indie, Tadżykistan, Afganistan i USA. Aga chanowie wierzą, że dynastia wywodzi się od proroka Mahometa, a więc każdy jej przywódca jest imamem – najwyższym duchowym autorytetem. W 1818 roku 46. imam Hasan Ali Szach dostał od szacha perskiego honorowy tytuł Aga Chan, który jest dziedziczony, podobnie jak przyznany rodzinie w 1938 roku przez rząd brytyjski tytuł książęcy.

Uciekła od księcia i zabrała córkę

Reklama

Dynastia Aga Chan nie posiada państwa i nie jest monarchią. Od początku XX wieku jej członkowie osiedlali się w Europie. Tu, 13 czerwca 1911 roku we włoskim Turynie, na świat przyszedł dziadek księcia Rahima, Aly Chan. To właśnie on rozsławił ród, głównie za sprawą skandali. Pierwsze małżeństwo księcia, z Joan Barbarą Guinness, która urodziła mu synów, Karima i Amyna, nie było zawarte z miłości. Rozwiedli się w 1949 roku w atmosferze skandalu, gdyż na jaw wyszły liczne romanse Aly’ego m.in. z Pamelą Churchill (wnuczką Winstona Churchilla). Kilka tygodni po rozwodzie książę poślubił w Cannes Ritę Hayworth.

Amerykańska aktorka dla ukochanego porzuciła karierę, ale nie zmieniła wiary, nie zgodziła się też, by ich córka księżniczka Yasmin była wychowywana w duchu islamu, postanowiła, że będzie ona chrześcijanką. W 1951 roku Rita wraz z córką uciekła od męża do Nevady (USA). Podobno bała się, że Aly zechce porwać Yasmin. Zażądała rozwodu, za przyczynę podając „skrajne okrucieństwo natury psychicznej” męża. Po rozwodzie książę miał oferować Ricie milion dolarów za to, żeby córka zamieszkała z nim i została muzułmanką, ale aktorka nie zgodziła się. Aly więcej się nie ożenił. 11 lipca 1957 r. jego ojciec, Aga Chan III, zmarł. W testamencie pominął syna w sukcesji, a nowym imamem aga chanów mianował najstarszego wnuka, Karima, 20-letniego wówczas studenta Harvardu.

Był to pierwszy przypadek pominięcia w sukcesji w całej historii dynastii. 70-letni dziś Karim jest Aga Chanem IV. Jego fortuna w ogromnej mierze bierze się z dobrowolnych składek płaconych przez muzułmanów. Zarabia też na inwestycjach na Bliskim Wschodzie i w Azji, jest właścicielem m.in. setek koni wyścigowych, stajni, wyspy na Bahamach, dwóch odrzutowców, wartego 100 mln dol. jachtu wyścigowego i wielu nieruchomości głównie na południu Francji. Prywatnie Karim znacznie różni się od swojego dziadka i ojca, którzy wyrobili sobie opinię playboyów. Nie lubi też rozgłosu. Robi wszystko, by unikać mediów.

Nie musi się martwić o ciągłość dynastii

22 października 1969 roku Karim poślubił byłą brytyjską modelkę, Sarah Frances „Sally” Croker-Poole. Doczekali się trójki dzieci: księżniczki Zahry, księcia Rahima i księcia Hussaina. W 1984 roku małżonkowie rozstali się, a w 1998 roku imam ożenił się z Niemką, Gabriele zu Leiningen, z którą ma syna Aly’ego. W 2014 roku rozwiedli się. Książę Karim nie musi martwić się o ciągłość swojej dynastii. Jego najstarszy syn Rahim w 2013 roku poślubił amerykańską modelkę Kendrę Spears. W 2015 roku na świat przyszedł pierwszy syn pary Irfan, a w styczniu tego roku – drugi syn Sinan.

Książę Rahim już od pewnego czasu stopniowo przejmuje różne obowiązki ojca. Jest gotowy, by w odpowiednim czasie zostać Agą Chanem V.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.